• indirimdeki tablolar
  • sectiğimiz tablolar
  • beğenilen tablolar
  • en yeni tablolar
  • satılan tablolar
Nurullah Berk
NURULLAH BERK


Ünlü Türk ressamlarındandır. 22 Mart 1906 doğumlu, Türkiye'de geometrik-figüratif yapımcılığın (konstruktivizim) ilk temsilcilerinden biridir. Eserlerinde kübizm etkilenmeleri de mevcuttur.

Nurullah Berk' in Eğitimi :

Galatasaray Lisesini bitirdikten sonra, Sanayi-i Nefise Mektebi'nde İbrahim Çalı ve Hikmet Onat'ın öğrencisi oldu. 1924'te Fransa'ya gitti ve Paris Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'nda Ernest Laurent'la çalıştı. 1928' de öğrenimini tamamlayarak Türkiye'ye döndü ve bir grup arkadaşıyla "Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birligi" nin kuruculan arasında yer aldı. 

1933'te Türkiye'ye döndü ve aynı yıl Abidin Dino, Elif Naci, Zeki Faik İzer, Cemal Toiu ve Zühtü Mürüdoğlu ile birlikte "Türkiye'ye egemen izlenimci tutuma karşı, biçimm olarak Batı' daki çağdaş akımlara paralel kübist ve yapımcı teknik" şeklinde tarif edilen yeni bir anlayışın öncülüğünü yaptı. Berk'in önerisiyle bu grup "D Grubu" ismini aldı. En tanınmış eserleri, En tanınmış eserleri arasında İskambil Kağıtlı Natürmort, Ütü Yapan Kadın, Gömlekçi, Odalık, Dikenler'dir.

Nurullah Berk' in Kazandığı Ödüller :

Yurtiçi ve yurtdışında birçok sergi aşan Berk, 1947'de Ahmet Çanaklı Ödülünü, 1966'da 28. Devlet Resim ve Heykel Sergisi birincilik odülünü ve 1975'te DYO Ödülü Resim Yanşmasını kazandı. (www.tablocu.com)Berk'in son 15 yıllık çabası ise "Dogu ile Batı esprilerini kaynaştırmak, geleneksel sanat biçimlerini Bah anlaşıyla bağdaştırmak" biçiminde yorumlandı. 1953'te Suut Kemal Yetkin'le birlikte UNESCO'ya baglı Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Birligi'nin Türkiye ulusal komitesini kuran Berk'in sanat tarihi, resim ve heykel sanatı konulu çok sayıda yayınlanmış yapıtı vardır. 

 

10:14:50-10:14:50