• indirimdeki tablolar
  • sectiğimiz tablolar
  • beğenilen tablolar
  • en yeni tablolar
  • satılan tablolar
Yağlıboya Tablo Nedir ?


Yağlıboya Tablo Nedir ?


Yağ bazlı  boyalar ile tuval üzerine el emeği  ile  yapılan  resimlere “  Yağlı boya Tablo “ adı verilir.


Kavramlar

Tuval :  Yağlı boya emilimi  iyi  olan Canvas Bez çeşidi.

Şase  : Tuvalin  gerileceği  ince  çıta  iskelet.

Çerçeve : Çıta  iskelet  üzerine  inşa edilen,  tablonun  etrafını saran yapı.Yağlı Boya Resimin Özellikleri Nelerdir ?

 Yağlı boya  resim daha kalıcıdır.

 Renkleri daha parlak ve canlıdır.

 Uzun  süre  dayanaklıdır.Yağlı Boya  Resim İçin Kullanılan Zemin Nedir ?

Genellikle  Canvas  tuval  bezi  üzerine yapılır  ancak  ahşap  veya  duvar  gibi düz yüzeyler üzerindede uygulanabilir.Yağlı Boya Resim  ile  Sulu boya  Resim  Arasındaki  Farklar Nelerdir  ?

Yağlı  boya   kıvamlı  bir  boya  olup kalın tabakalar halinde kullanılır. İstenilen tonlar ilgili boyalar  karıştırılarak  elde  edilir  ve neticesinde  bir  tabaka  oluşturur , tuvalin üstünde daha  bir dolgun görünür. Ayrıca  daha  tok görüldüğü  gibi daha kapatıcıdır.

Sulu  boya  ise  şeffaf  ve  ince  olduğu gibi su bazlıdır ve su ile inceltilerek istenilen tonlar elde edilir.Yağlı  boya  Resimde  Kullanılan Malzemeler

Yağlı boya ;  Genellikle  3 ana renk ,2 nötr boya kullanılır.

Şaseye gerilmiş veya board üzeri canvas tuval bezi.

Keten Yağı:  Yağlı  boyayı inceltmek ve uzun süre parlaklığını sürdürmek için kullanılır.

Terebentin: Fırçaların temizlenmesi için kullanılır.

Tiner: Genel temizlik için kullanılır.

Spatula , fırça, fırça saklama kabı.

Palet: Ahşap veya plastik kullanılır.

Sprey Vernik:  Resim  bittikten  ve  uzun süre  geçtikten  sonra  parlaklığın devamı için kullanılır.


Yağlı  boya  Tablo   Nasıl   Yapılır  ve  Yaparken  Dikkat  Edilmesi  Gerekilen Hususlar  Nelerdir ?

 Şase üzerine çalışılıyor ise, Tuval gergin olmalıdır.

 Tuvale  çizim  yapılırken yetenekten çok bilgiye ihtiyaç vardır. Çizim  genellikle pastel boya  veya  kurşun kalem ile yapılır.

 Boyama  işlemi  öncesi boyalar palet  üzerinde  karıştırılmalıdır.

 Yapılacak  tablonun  renkleri  önceden hazırlanmalı  ve  yapılacak  objenin  gölgelendirme alanlarına  dikkat  edilmesi  gerekmektedir.

 Boya  ile  birlikte  yağ  kullanımı; ( Boyanın  fazla  kullanılabilmesi  ve  daha  fazla parlaklık  sağlayabilmesi  için  gereklidir.)

 Fırça  Kullanımı;  Fırça  elden  uzak tutulmaldır. Böylelikle  fırçaya daha fazla hakim olunabilinir.

 Spatula Kullanımı;  Birden  çok  boyayı  tuvalde  karıştırmaya  veya  resim  yapmada, daha  yoğun  yağlı  boyayı  tuale  aktarma  işleminde  yardımcı olur. Genellikle  kesik uçlu, sivri  uçlu  ve oval  olmak üzere üç farklı  çeşitte  spatül  kullanılmaktadır.

 Geniş  alanların  boyanması  veya  astar atma işlemi, boya yağ ile fazlasıyla inceltilerek yapılmalıdır.Genellikle kalın fırçalar kullanılır.

 Gölgelendirme  işleminde  siyah  boya  kullanılmadığı  gibi  genellikle mavi boyadan yararlanılır.

 Boyama işlemi, uzaktan,  hafif, bastırmadan, seri hareketler  ile yapılmalıdır.

 Detay  kısımlarına girilirken tuvalin büyüklüğü göz önüne alınarak fırça seçilir ancak bu işlem için  yağlıboya  resmin   belirli  bir  kısmının bitmiş olması gerekmektedir.

Yağlı boya  Resim Nasıl Muhafaza Edilir ?

 Resim şase ( çıta iskelet ) üzerinde  gerili  vaziyette  bulunduğu  için  çıtalar arası kısım dikkat  edilmesi  gereken  hassas kısımdır. Bez  üzerine  her  hangi  baskı  uygulanmamalı veya  bir ağırlık  konulmamalıdır. Aksi taktirde  bez üzerine  gevşeme  olabileceği gibi üzerinde  kabarmala, bombelenmeler  ve  göze hoş gelmeyen  durumlar görülebilir. Böyle bir durumda  tablonun  tekrar şase  işlemi  görmesi gerekmektedir.

 Belirli bir  zaman geçtikten sonra  parlaklığın devamı için  sprey  vernik kullanılabilir. Sprey  vernik  çok  yaklaştırmadan fazla  iz kalmayacak  şekilde  tüm yüzeye aynı oranda püskürtülür.


Makina ile  Yağlı boya  Resim Yapılabilir mi ?

Hayır. Yağlı  boya  resimler  tamamiyle  sanatçı  tarafından el emeğiyle yapılan resimlerdir. Henüz  bu  tip  bir makina icat edilmemiştir.

Bob Ross Tekniği Nedir ?

Giriş tekniği .  Manzara  Çiçek ve Vahşi  Doğa  Resimleri Yapılabilir.  Bob Ross tekniğinin kendi  özel malzemesi vardır  ve  ıslak üzerine ıslak  çalışılır, böylelikle kısa sürede çalışmanın bitirilmesi sağlanır.  Bob Ross tekniği  ile resim  yapmak için belirli kurallarda ki tekniği öğrenmek yeterlidir, daha  önce resim yapılmasına gerek yoktur. Bob Ross Tekniğinde insanların  yeteneğim  var mı yok mu diye düşünmesine gerek yoktur, sistematik çalışmalardır ve ünlü ressam Bob Ross' un kullandığı bu teknik resim sanatına giriş tekniğidir.» Yağlıboya ile Baskı Tablo Arasında ki Farklar
» Tablo Asmanın Püf Noktaları
» Antika Nedir ?

» Ünlü Ressamların Hayat Hikayeleri
» Sanat Haberleri

02:34:13-02:34:13