• indirimdeki tablolar
  • sectiğimiz tablolar
  • beğenilen tablolar
  • en yeni tablolar
  • satılan tablolar
Tablo Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir ?Tablo seçerken nelere dikkat edilmelidir ?


Elbette ki herkesin görüş ve zevkleri farklıdır. Kimisi cesur renklerle yapılmış  soyut  bir  yağlı boya tabloyu salonu için uygun görürken kimisi bu tür çalışmaların fazla iddaalı bulur ve klasik  doğa veya çiçek yağlı  boya tablolarına yönelir.
Bu  yazımızda  yağlı  boya  tablo  seçerken hangi renk ve figürlere dikkat etmeniz gerektiği hakkında kısa bilgiler aktarmaya çalışacağız.


Önce renk seçimi ;

Tablo  sadece  dekorasyonunuzu değil  aynı zaman da ruhunuzun renginide yansıtan objelerdir. Örneğin evinizin duvarlarını neden siyaha boyamıyorsunuz ?  Karanlık olur değil mi ? İçinizi karartabilir ?  Burdan yola  çıkıldığınızdan içinizin  aydınlık olduğunu ve  bunun  karartılmasını istemediğinizi anlayabilirsiniz. Tablolar da aynen bu şekildedir. Dekorasyonunuzu tamamladığı kadar ruhunuza eşlik eder. Yani içiniz aydınlıksa aydınlık  tablolar sizin için uygun olanlarıdır.

Peki hangi renk  yağlı boya tablolar  mutluluk  hissini pekiştirir.

Malesef  mutluluk veya huzur hissini ortama yayan belli bir renk tonu yoktur, bu tamamiyle  sizinle  ilgili  bir duygudur. Örneğin kıyafetlerinizde mavi tonları seviyorsanız emin olun ki mavi tonlarla yapılmış bir  deniz  yağlı  boya çalışması size huzur  ve  mutluluk katacaktır.
Çok  fazla  karıştırmadan  tablo  seçiminde renk konusunda ki detayları toplayacak olursak ;

Yağlı  boya  tablolardan  dekorunuza uyan  renk  çok  fazla aranmamalıdır. Eğer ki dekorunuzu  en  sevdiğiniz  renklerle oluşturduysanız seçeceğiniz  yağlı  boya tabloda buna  eşlik  edecektir. Önemli olan ruhunuza eşlik eden renkleri duvarınızda kullanmanızdır.


Peki hangi figür veya düşünce akımlarını seçmeliyim ?


Tablo  seçen müşterilerimizden  en fazla karşılaştığımız tepki  soyut tablolar üzerinde yoğunlaşmaktadır.  Verilen ilk tepki ise ; “ Soyut  yağlı  boya  tablolar  bana  bir anlam  ifade etmiyor “ dır. İşte yanılgının başladığı an bu andır. Çünkü  soyut  tablolar yapan kişinin haricinde birçok kişiye aynı  his  ve  aynı konuyu yansıtmaz. Burda sizin düşünceniz çok daha önemlidir. Aynı bulmaca çözer  gibi  tablonun neyi anlatmaya çalıştığını kendiniz bulmanız gerekir. Evet tablonun bir kimliği vardır. Bir ismi, yapan kişinin karakteri, kimliği gibi. Ancak bu,  yağlı  boya  tablonun  size aynı ismi veya aynı duyguyu anlatması gerektiği anlamına gelmemektedir. Kimisi  yaradılış  konulu  soyut  tablolarda geçmişi anlatan izler bulurken kimileri dışa vurum veya hayata bakış açısını anlattığını düşünmektedir. Soyut  tabloların en  can  alıcı  ve  en güzel özelliği de bu değimlidir ?  İlk  soyut  yağlı  boya  tablolar  Picasso  tarafından resmedilmiştir. Resmettiği  soyut  tablolar  ilk  başta  herkes  tarafından tepki ile karşılanırken gün geçtikçe değerleri anlaşılmış ve günümüze kadar gelmiştir. Son  yıllarda  ise  modern evlerin bir  çoğunda  soyut  tablo  örneklerine rastlanmaktadır.

Soyut  yağlı  boya  tabloların önemini anladık  peki  hangi  figürü seçmeliyim;

İşte burada can alıcı nokta başlamaktadır. Bir  soyut  yağlı  boya  tablo  isteğiniz yok ise  bir  figüre  yöneleceksinizdir. Bu bir çiçek olabilir, bir insan, at figürü olabilir veya bir şehir. Burda ki seçimi en fazla etkileyen unsur sizin sevdiğiniz obje ve nesnelerdir. Kimisi kırmızılar içersinde ki bir  İspanyol  dansçının  konu alındığı  bir  yağlı boya tabloyu   salonunda  sergilemek  isterken  kimisi daha sıradan olan bir  çiçek  veya  naturmort  tabloyu evininin  duvarında  görmek ister. Burda size etki eden en önemli unsur sadece sizin beğeninizdir. Akdeniz  temalı  yağlı  boya tablolar  içinizi  açıyorsa hiç  düşünmeden  duvarınızda sergileyebilirsiniz. Yada bir at yarışı  sahnesi  sizi hem görsel hemde düşünsel  anlamda  cezbediyorsa  hiç  düşünmeden duvarınızda sergileyebilirsiniz.
Umarız  bu  küçük  yazımızda  siz  değerli  üyelerimize  yağlı  boya  tablo  seçiminde katkıda olacak,  dikkat  etmeniz  gereken  incelikleri  kısa  ve  öz şekilde anlatabilmişizdir.Bir sonra ki konumuz;

Nereye  Hangi  Yağlı  Boya  Tablo ” ve  “  Duvar  Ölçüsüne  Göre  Tablo  Seçimi  ” olacaktır.Saygılarımızla


12:44:49-12:44:48