• indirimdeki tablolar
  • sectiğimiz tablolar
  • beğenilen tablolar
  • en yeni tablolar
  • satılan tablolar
Merhamet Melankolisi Siemens Sanat?ta...(02/11/2009)
“Merhamet Melankolisi” Siemens Sanat’ta


Küratörlüğünü Mürteza Fidan ve T. Melih Görgün’ün yaptığı Merhamet Melankolisi adlı sergi, 5 Aralık 2009 -5 Şubat 2010 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşuyor.

Sergide, Müge Akçakoca, Burak Bedenlier,  Audrey Bakx, Şükran Mertcan ve Petrit Halilaj’ın yapıtları yer alıyor. İnsanı insan yapan en temel özelliklerden merhamet duygusunu yorumlayan sanatçıların yapıtları, başkalarını sevmenin ve başkaları için üzülmenin melankolik bir duygu olmasına ve bu duygunun da merhametten beslenmesine gönderme yapıyor.

Merhamet Melankolisi’nin küratörlerinden Mürteza Fidan, serginin kavramsal çerçevesini 14. yüzyılda Paris’te cerrahlık yapan Dr. Henri de Mondeville’in yaptığı cerrahi deneylerden yola çıkarak şöyle anlatıyor: “Dr. Mondeville yaralı organların çektiği acıyı gidermek için bedenin diğer organlarının ısı ve kanlarını onlara göndererek yardıma koşmalarını merhamet tepkisi olarak açıklıyor. Acı çeken bir beden içinde gelişen bu merhamet mekanizmasının bedenler arasında da geliştirilebilmesinin ruhları tarafından terk edilmiş mesafeli bedenleri de huzura kavuşturacağına inanıyor. www.tablocu.com.tr.Bu durumun insanlara ahlaki sorumluluklar yükleyeceğini ifade eden Mondeville, başka bedenlerde tanık olunan acıdan duyulan korkunun insanlarda da merhamet duygusunu geliştireceğine inanıyor. Başkalarını sevmenin başkalarının acısını kendi acısı gibi görmekten geçtiğini ileri süren Mondeville’e göre, başkaları için üzülmek melankolik bir duygudur ve başkalarını severken duyulan içe dönük acı da düşünmeye dayalı haysiyetli bir melankoliyi ifade etmektedir. ‘Merhamet Melankolisi’ adlı sergi ile birlikte Mondeville tarafından bu şekilde değerlendirilen merhamet duygusunun sanatçıların yapıtlarında nasıl yeniden yorumlandığını görebileceğiz.”

Küratörlüğünü Mürteza Fidan ve T. Melih Görgün’ün üstlendiği, Müge Akçakoca, Burak Bedenlier, Audrey Bakx, Şükran Mertcan ve Petrit Halilaj’ın yapıtlarının yer aldığı Merhamet Melankolisi adlı sergi, 5 Aralık 2009 - 5 Şubat 2010 tarihleri arasında, haftanın her günü 10.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Siemens Sanat
Meclisi Mebusan Cad. No:45 
Fındıklı-İstanbul
Tel: (212) 334 11 04

 

01:42:25-01:42:25