• indirimdeki tablolar
  • sectiğimiz tablolar
  • beğenilen tablolar
  • en yeni tablolar
  • satılan tablolar
Kurgu Sergisi Açılıyor ! (28/12/2010)

KURGU SERGİSİ AÇILIYOR

Kurgu Sergi’si yaşama dair yaratıcı, kolektif ve umutlu bir muhalif kurgunun oluşturulması çabasının bir ürünü.

Sanat kurumuna çalım atarak, oyun oynama, soru sorma, sanat yapma hakkını kullanan farklı disiplinlerden 14 insanı, dayanışma ve üretim kavramları üzerine kurulu, bağımsız ve özerk bir sanat alanı kurgusu bir araya getiriyor. Sanat alanının yapısının dayattığı rekabet, bireyselleşme ve sanatı kutsallaştırma mekanizmalarının dışında işleyen kolektif iradenin mümkün kıldığı bir sergi bu. Bambaşka yollardan geçmiş ama benzer tepkiler geliştirmiş, hiç tanışmadan dost olmuş insanların heyecan verici kavuşma anı. Bu karşılaşma sanatçı kimliğini yalnızlıkla lanetleyen tüm ön kabulleri yırtıp atıyor. Kurgu Sergisi yaratıcı yaşam alanları açma çabasının geçici ya da kalıcı sanatçı dayanışmalarını gerekli kıldığını hatırlatıyor.


Sergi, fotoğraf, yerleştirme, heykel, yazı ve tasarım gibi farklı ifade olanaklarını bir araya getiriyor. Farklı açılımlarıyla işler, mevcut tüm toplumsal yapıların kurgusal olduklarını, içinde yaşadığımız oyunlar evreninin de tarihsel bir kurgu olduğunu fark ettirmeyi hedefliyor. Bu sayede başka kurguları düşünmeyi mümkün kılıyor.


Sergideki işlerin ortak noktası sanatçı ve izleyici, sergi mekanı ve yapıt ilişkisinin merkeze yerleşmiş olması. Her bir iş onlara yönelecek gözlerde, zihinlerde, deneyim sırasında tamamlanmayı bekliyor. Bu anlayış izleyiciyi birlikte oynamaya davet ediyor. Böylece yaşamın içinde oynadığımız oyunları anlaşılır kılmayı hedefliyor, bir anlamda büyü bozuyor. 
7


Serginin iki durağı; İstanbul Hatırası Fotoğraf Merkezi ve TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyük Kent Şubesi’nin ev sahiplikleri sanat alanının Türkiye’de en büyük sıkıntılarından olan sergi mekanı yoksunluğuna da çözüm üretiyor.


Kurgu Sergisi 25 Aralık 2010 da saat 18.00 de İstanbul Hatırası Fotoğraf Merkezi’nde açılıyor. Sergi 25 Aralık-25 Ocak Tarihleri arasında İstanbul Hatırası Fotoğraf Merkezi’nde , 21 Şubat-18 Mart tarihleri arasında TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyük Kent Şubesi Yıldız Saray Dış Karakol Binası’nda gezebilirsiniz.

01:50:39-01:50:39