• indirimdeki tablolar
  • sectiğimiz tablolar
  • beğenilen tablolar
  • en yeni tablolar
  • satılan tablolar
İnternet Alışverişinde Nelere Dikkat Edilmeli ?İnternet Alışverişinde Nelere Dikkat Edilmelidir ?


İnternet üzerinden alışverişin en önemli avantajlarından birisi, kapı kapı dolaşmadan pek çok ürünü bir arada inceleme ve cazip fiyata satın alma imkanıdır.İnternetten alışveriş kolay, kolay olduğu kadarda eğlencelidir ancak dikkat edilmesi gereken bazı husular vardır.

Tüketicileri aydınlatmak adına hazırladığımız bu bölümde internet alışverişinde dikkat edilmesi gereken bazı husulara yer vereceğiz.


 ŞİRKET BÜNYESİNDE OLMADIR !

Alışveriş yapacağınız internet sitesinin güvenli olması için  en önemli unsur, tüketici haklarının aranabileceği kriterlerde veya yasal yollardan şikayet edilebilir bir durumda olması gerekmektedir.Bunun için bir Şirket bünyesinde olması ve oda sicil kaydının bulunması gerekir.Bir E- Ticaret sitesinin şirket bünyesinde bulunup bulunmadığını anlamanız için aşağıda ki kriterleri ilgili alışveriş sitesi üzerinde inceleyebilirsiniz.

Şirket bünyesinde olan internet siteleri genellikle site adını, ilgili şirket üzerine tescil ettirmekte ve " Tr " uzantısı alma hakkına sahip olurlar." Tr " uzantısını  sadece şirket bünyesinde olan ve ilgili site ismi  (Ör: www.Tablocu.com.tr)  Resmi Merciler tarafından tescil edilmiş internet siteleri kullanabilmektedir. Domain isminin önüne “.Tr” uzantısı ekleyerek ilgili sitenin aynısının açılıp açılmadığını kontrol edebilirsiniz. “.Tr” uzantısı eklendiğinde ilgili internet sitesi açılmıyorsa  domain ismi şirket üzerine bir nedenden ötürü tescil ettirilmemiş veya edilmemiştir. Ör: Tablocu.com  -  Tablocu.com.tr   veya  Milliyet.com Milliyet.com.tr

Bankalar sadece şirket bünyesinde ki internet sitelerine SanalPost(Online Kredi Kartı Sistemi) hizmeti sunmaktadır.Verilen Sanalpost hizmetinde şirket hesapları esas alındığından, alışveriş yapacağınız internet sitesinin ödeme şekillerini inceleyip, site üzerinde Online Kredi Kartı Ödeme sisteminin olup, olmadığına dikkat ediniz.

EFT/HAVALE ödemelerinde verilen hesap bilgilerinin şirket hesap bilgileri olup, olmadığına dikkat ediniz. YANILTICI OLMAMALIDIR !
Ürün fotoğraflarının net çekilmiş olduğuna, ürün açıklamalarının yanıltıcı yada yeterli olup olmadığına ve site genelinde kullanılan yazı uslubuna önemle dikket ediniz.

 İADE ŞARTLARI
“ Tüketici Hakları ” gereğince, internetten almış olduğunuz tüm ürünleri tekrar satılabilirliği bozulmadan, belirli süre içersinde  iade etme hakkına sahip olduğunuzu unutmayınız..Bu nedenden ötürü alışveriş yapacağınız internet sitesinin  “İade Şartları” olmasına dikkat ediniz. GELEN ÜRÜNDE FATURA OLMALIDIR !

Gelen üründe “Fatura” olmasına önemle dikkat ediniz. Gerektiğinde iadeniz bu fatura üzerinden gerçekleşecektir.


 KREDİ KARTI GÜVENLİĞİ OLMALIDIR !

Kredi Kartı Güvenliği; İnternet üzerinde kredi kartı kullanmak, fiziksel hayatta kullanmaktan çok daha güvenlidir. Bir dükkanda veya restoranda kredi kartınızı fiziksel olarak bir başkasına vermeniz risk yüzdesini artırır.Ancak şirket bünyesinde olan ve bu nedenden ötürü SanalPost hizmeti sunabilen internet siteleri günümüz koşullarında en üst düzey güvenlik alabilmektedir. Ayrıca ; Unutmayınız, kredi kartı güvenliğiniz, hizmet sunan firmanın kendi güvenliğidir.


 İLETİŞİM BİLGİLERİ OLMALIDIR !

Alışveriş yapacağınız sitede, ilgili satış yapan kurumun açık adres ve  iletişim bilgilerinin bulunup bulunmadığına önemle dikkat ediniz.


TÜKETİCİ MEMNUNİYETİ
Alışveriş yapacağınız sitenin kaç yıldan beri hizmet verdiğini, sitenin geçmişi ve müşteri memnuniyeti hakkınde mümkün olduğunca bilgi edinmeye çalışınız.Kararsız kaldığınızda araştırmalarınıza Şikayet Sitelerinden başlayabilirsiniz.


 MÜŞTERİ TEMSİLCİLİĞİ OLMALIDIR
Alışveriş yapacağınız sitenin Müşteri Temsilciliğin bulunup bulunmadığı veya  “ Elektronik Mail ” ortamında sorulan sorulara ne sıklıkla cevap verilip, verilmediğine, uslup şekline dikkat ediniz.

Bu gibi maddeleri önemle dikkat ettikten  sonra internetten alışveriş, keyifli, keyifli olduğu kadar kolay ve bir o kadarda güvenlidir.

Diğer Başlıklar;


Tablocu.Com Kimdir ?


İletişim


Basında BizKeyifli alışverişler dileriz...


12:33:42-12:33:42