• indirimdeki tablolar
  • sectiğimiz tablolar
  • beğenilen tablolar
  • en yeni tablolar
  • satılan tablolar
Burhan Doğançay´ ın Tablosu 2,7 Milyon TL ye Satıldı... (02/11/2009)
BURHAN DOĞANÇAY' ın Mavi Senfoni adlı tablocu 2,7 Milyon TL ' ye Satıldı...

"Mavi Senfoni" adlı tablosu 2.7 milyonTL’ye satılan Burhan Doğançay yasal hakkı olmasına rağmen bu satıştan 1 kuruş almıyor. Sanatçı, “Kazancım eserlerimin satış fiyatının artması” diye konuşuyor

Türkiye son bir haftadır Burhan Doğançay’ın “Mavi Senfoni” adlı tablosunun 2.2 milyon TL’ye satışını konuşuyor. Fiyat, vergi ve müzayede payıyla 2.7 milyon TL’ye ulaşıyor. Merak ettik, acaba Doğançay bu satışta yasayla korunan pay ve takip hakkını kullanmış mıydı?
27 Eylül 2006 tarihli resmi gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla sanatçıların ikinci el satışlarından telif alması gerekiyor. Üstelik sanatçıların varisleri de hak sahibi.  Karar uyarınca, sanatçının eserini ilk sattığı fiyat ile müzayedede satılan fiyat arasındaki farkla orantılı bir yüzde belirleniyor: İlk satış ile 2. satış arasında yüzde 50-100 arasında bir fark olursa sanatçıya yüzde 10 pay verilmesi gerekiyor. Fark, yüzde 100 ile 200 arasındaysa pay yüzde 9, yüzde 200’den fazlaysa da yüzde 8... 5 bin TL’yi aşmayan satışlar ise pay vermeden muaf.

‘KDV kaldırılsın’
Karara göre Doğançay’ın son satıştan yüzde 8 oranında bir pay alması söz konusu. Doğançay ise buna karşı, “Resmimi alan, hem yüksek KDV hem pay ve takip hakkı eklenince fiyat artırmak istemez. Türkiye’de zaten eserlerin satışından çok KDV alınıyor. Sanatın ve sanatçının teşvik edilmesi için önce KDV kaldırılmalı. Ben bu satıştan bir kuruş almıyorum. Kazancım şu; eserlerimin satış fiyatı arttı” diyor. Aynı müzayedede tablosu 130 bine satılan Mehmet Güleryüz ise “Hakkımın verilmesini isterim”  şeklinde konuşuyor. www.tablocu.com.tr.Uygulamada önemli bir yasal boşluk var. Her ne kadar sanatçının alması gereken ‘pay’ net bir şekilde belirlenmişse de, bunun uygulanabilmesi için ilgili yasanın ‘takip’ kısmının işlemesi gerekiyor. Bunu yapacak olan da sanatçının kendisi. Sanatçı satışı takip ve talep etmedikçe kimse kendisine ödeme yapmıyor. Oysa Fransa’da sanatçıların takip etmesine gerek kalmıyor.


Emsal dava varAvukat Cengiz Akıncı annesi ressam Naile Akıncı’nın pay ve takip hakkını, talepte bulundukları halde almadıkları için Antik AŞ’ye dava açmış durumda. Akıncı “Davayı kazandığımızda diğer sanatçılar da müzayedelerden geriye dönük haklarını isteyebilir. Karar 2006’da çıktığı için, o tarihten itibaren düzenlenen müzayedelerdeki satışlardan telif alabilecekler” diyor. Akıncı, pay hakkının Kültür Bakanlığı’na yatırılması gerektiği görüşünde.

 

01:51:43-01:51:43