• indirimdeki tablolar
  • sectiğimiz tablolar
  • beğenilen tablolar
  • en yeni tablolar
  • satılan tablolar
Antika Hakkında Bilinmeyenler ?

Antika Nedir ?

Kalime olarak Antika;  maddi değeri bulunan eski eşya anlamındadır.Antika terimi en az 100 yaşına gelmiş sanat yapıları ve tarihsel değer taşıyan objeler olarak nitelendirilebilinir.Antikanın değeri, tarihsel zaman ve dönemi ve şu anki durumu ile ölçülebilir.

Antika Eserin Değerine Etki Eden Faktörler

Antika eser dönemindede değerli olmalıdır.Dönemimin değerli sanatkarları tarafından yapılmış olması antika değerini arttıracaktır.Bununla birlikte döneminde önemli değerler ödenerek sahip olunması gerekmektedir.
Bu gününe kadar dokunan ellerin kimlikleri antika eserin değerinde önemli bir kriterdir.
Eserin hangi şartlarda be ne amaç uğruna yapıldığı antika değerine etki eden bir diğer fakötördür.

Antika Eşyaların Değeri

Her eski antika olmayacağı gibi her antika değerli değildir.Türk piyasasın da Türk İslam Eserleri ve Osmanlı eserleri en fazla değer gören eserler grubunda olup sonrasında tablo ve resimler değerli antikalar grubunda yer almaktadır.


Antikalarımızı Nasıl Değerlendirebiliriz?

Tavsiyemiz, Antika konusunda yeteri kadar bilginiz yok ise, antika objeniz için güvenebileceğiniz tecrübeli bir kişiye danışmanız veya  bir Antika Expertiz raporu almanız şeklindedir.Unutmamanız gerekir ki, antika saklamak antika almak kadar önemlidir ve tarihsel değer taşıyan objelerinizi iyi muhafaza etmek durumundasınızdır.

Kolleksiyonculuk Belgesi Nedir ?

Genelde Arkeolojik antika eserlerin koleksiyonunun yapılabilmesi için müze tarafından verilen bir belgedir.Arkeolojik antika objelerin veya eserlerin yurt dışına çıkartılması yasaktır.

Müzayadede Eser Satmak İçin Neler Yapılmalıdır ?

• Expertiz firmaları ile iletişime geçilmeli.
 Ön bilgi için expertiz firmalarına mail yolu ile fotoğraf veya firmaya giderek elden çekilen fotoğrafı gösterilmelidir.
 Ön bilgi sonrası müzayedeye girebilecek bir eser ise gerekli expertiz çalışması yürütülür.
 Expertiz sonrası belirlenen fiyat eser sahibi tarfından kabul edilirse, eser müzayedeye konur.
 Satış gerçekleşirse, müzayede firması satılan fiyat üzerinden komisyon alır.

Müzadeye Katılmak İçin Neler Yapılmalıdır ?

 Müzayede günü öncesinde ki haftada çıkarılacak eserlerin incelenmesi gerekir.
 Müzayede günü(İstanbul için Pazar günleri) danışma masasından bayrak alarak müzaydeye katılınabilinir.
 Müzayadeye katılacak kişide her hangi bir şart aranmamaktadır ancak büyük alımları gerçekleştirecek şahıslar için yasa uyarınca kimlik tespiti gerçekleştirilir.

Antika Koleksiyonculuğu  Nedir ?

Genel anlamda Antika kolleksiyonculuğu tapınaklarda hazine saklanması veya kolleksiyonu yapılması ile başlamışş ve gümüze kadar antika kolleksiyonculuğu gelişerek gelmiştir.Kronojik sıraya göre, 1857 yılında İngiltere’ de, 1863 yılında Viyana’da, 1882 yılında Fransa’da, 1897 yılında ise New York’ ta Antika müzeleri açılmıştır.20. yüzyılda ise antika kolleksiyonculuğu çok fazla rağbet gören bir uğraş haline gelmiştir.Antika kolleksiyonculuğu, tarihsel veya kronojik sıra ile antika obje veya tarihsel objelerin , toplanması ve muhafaza edilmesi olarak nitelendirilebilinir.


02:34:48-02:34:48